Počet výsledků: 11

Otevřít filtraci

Ústní hygiena neboli dentální hygiena je souhrn opatření, jejichž cílem je udržovat ústní dutinu v čistotě, bez nemocí a jiných problémů (např. zápachu z úst). Toho lze dosáhnout důkladným čištěním zubů a mezizubních prostorů. Ústní hygienu je důležité provádět pravidelně, neboť jedině tak lze předejít zubnímu kazu, zánětu dásní (gingivitidě), parodontitidě (tzv. „paradentóze“) a zápachu z úst. Viz také ústní dutina, hygiena, dentální hygienistka.

Dentální hygiena je jiný název pro ústní hygienu. Viz také dentální, hygiena.

Hygiena má v souvislosti s lékařstvím dva různé významy, které však spolu úzce souvisejí: věda o zdraví a jeho uchování, různé způsoby uchovávání čistoty, které podporují zdraví a pohodu, zejména svou vlastní (osobní hygiena, dentální hygiena apod.). Odvozené přídavné jméno je hygienický. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz hygiena, hygienický apod.

Hygiena rukou je prakticky totéž co mytí rukou, jen se tento termín používá častěji v souvislosti s nemocničním prostředím: důkladnou „hygienu rukou“ provádějí například chirurgové bezprostředně před operací, zatímco ruce si myjeme v rámci běžné hygieny všichni. Viz také hygiena.

Zánět ústní sliznice neboli stomatitida vzniká v důsledku porušení mikrobiální rovnováhy v ústní dutině. Ve zdravé ústní dutině žije v přirozené rovnováze nespočet mikroorganismů, především asi 300 druhů bakterií a různé kvasinky. Viz také zánět, ústní sliznice, mukozitida ústní dutiny.

Ústní spodina neboli spodina ústní dutiny je oblast ústní dutiny pod jazykem. Ústní spodina má přibližně tvar podkovy a zhruba kopíruje tvar přední části dolní čelisti. Viz také ústní dutina.

Spodina ústní dutiny je jiný název pro ústní spodinu.

Ústní dutina (lat. cavitas oris) je součástí trávicího traktu. Zuby a jazyk pomáhají rozmělnit potravu, ta následně při polykání pokračuje do hltanu. Obrázek: Ústní dutina – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také trávicí trakt.

Sliznice ústní dutiny je jiný název pro ústní sliznici. Viz také sliznice, ústní dutina.

Ústní sliznice (lat. tunica mucosa oris) je sliznice vystýlající ústní dutinu. Ústní dutina je někdy v přeneseném smyslu popisována jako „zrcadlo“, které odráží zdravotní stav člověka. Změny svědčící o onemocnění se projevují jako změny na ústní sliznici, které mohou odhalit systémová onemocnění, jako je diabetes mellitus nebo nedostatek vitaminů, nebo místní účinky dlouhodobého užívání tabáku nebo alkoholu. Ve srovnání s kůže má ústní sliznice tendenci hojit se rychleji a s menší tvorbou jizev. Terminologická poznámka: Pro ústní sliznici se používají rovněž označení sliznice ústní dutiny či sliznice dutiny ústní. Viz také ústní dutina, sliznice.

Zobrazeno 1 až 10 z 11

Počet výsledků